تأثیر نرم‌افزارهای مدیریت پروژه بر موفقیت یک پروژه

۰۱ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۵ کد خبر: ۹ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۲۱۶۵
بنا بر آمار موجود،استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه تاثیر چشم گیری بر تضمین موفقیت پروژه شرکت ها دارند.

با توجه به افزایش سرعت فعالیت‌های تجاری، برای هر سازمان ضروری و مهم است تا بین انواع فعالیت‌های خود هماهنگی ایجاد کرده و اطلاعات خود را به روز و ذخیره کند. امروزه موفقیت بدون استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات تقریباً غیرقابل تصور است. از سوی دیگر در شرکت‌هایی که نوع فعالیتشان وابسته به پروژه است، تأثیر این استفاده و وابستگی به این نرم‌افزارها نیز بیشتر دیده می‌شود. فناوری اطلاعات و ارتباطات ابزارهای لازم برای برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه را فراهم می‌کند که در حال حاضر یکی از پرکاربردی‌ترین نرم‌افزارهای کاربران این قبیل نرم‌افزارهای مدیریت پروژه محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های IT معمولاً زیاد صورت می‌گیرد اما بازگشت سرمایه گاهی با ابهام و تردید همراه است. در همین راستا چند تن از اساتید دانشگاه زاگرب در پژوهشی به بررسی تأثیر استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه بر میزان موفقیت پروژه شرکت‌های مختلف پرداخته‌اند. این پروژه قصد دارد تا ثابت کند که سرمایه‌گذاری بر روی ابزارهای مدیریت پروژه منافع زیادی را برای سازمان به همراه می‌آورد و تأثیر آن بر موفقیت پروژه چشم‌گیر است.

تحقیق در آخر این‌گونه نتیجه می‌گیرد که شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک که پروژه‌های چندان بزرگ و پیچیده‌ای در دست ندارند، نیازی به نرم‌افزارهای خاص و پیچیده مدیریت پروژه ندارند و اغلب این قبیل نرم‌افزارها برای آن‌ها کاربرد دارد. نکته مهم دیگر تفاوت میان درجه موفقیت پروژه با و بدون استفاده از این نرم‌افزارهاست که اختلافی چشم‌گیر است.

نگاه دیگر پروژه به شرکت‌های نسبتاً بزرگ و با پروژه‌های به نسبت پیچیده‌تر است. نتایج بررسی‌ها در این شرکت‌ها نیز نشان می‌دهد که پروژه‌هایی که با استفاده از فناوری‌های رایانه و نرم‌افزار اجرا شده، موفقیت بیشتری نسبت به نمونه‌هایی دارد که در آن از این ابزارها استفاده نشده است. میزان موفقیت پروژه از 10 امتیاز در شرکت‌هایی که از نرم‌افزار مدیریت پروژه استفاده کرده‌اند 6.79 بوده که این عدد در سایر شرکت‌ها 4.5 است که اختلافی چشم‌گیر است. در آخر باید گفت که نتایج نشان از اهمیت استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه دارد و شرکت چه بزرگ و گسترده باشد و چه ساده و با پروژه‌های نه چندان پیچیده برای تضمین موفقیت خود به این ابزارها نیاز دارد.

برای دریافت متن کامل این پژوهش اینجا را کلیک کنید.

 

کلید واژه ها: نرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژه آنلایننرم افزار آنلاین مدیریت پروژه


( ۲ )

نظر شما :