عناصر مهم برای اجرای یک پروژه موفق

۲۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۵ کد خبر: ۸ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۷۱۱
رعایت این نکات را میتوان تضمینی برای اجرای موفق یک پروژه دانست.

هیچ دو پروژه‌ای شبیه هم نیستند، اما تمام پروژه‌های موفق را می‌توان دارای فرآیندها و روش‌شناسی‌های یکسان دانست. در ادامه برخی از عناصر مهم و اصلی یک پروژه موفق را خواهید شناخت:

  1. زمان‌بندی مشخص و تعیین شده. پیش از آغاز هر پروژه باید این اطمینان وجود داشته باشد که مشتریان، ذینفعان و اعضای گروه از محدوده و موضوع دقیق پروژه و بازه زمانی آن اطلاع دقیق و کامل داشته باشند.
  2. حامیان و رهبران پروژه از ابتدا مشخص باشند. مشتری باید مدیر و رهبر پروژه و حامی و پشتیبان آن را از ابتدا بشناسد. بدین ترتیب به خوبی می‌داند که چه کسی مسئول اجرا و تحویل پروژه است و در صورتی که حامی و پشتیبان در هر زمان از ادامه کار انصراف داد، باید بلافاصله با حامی جدید آشنا شود.
  3. اعضای گروه از مهارت‌های لازم برخوردار بوده و به‌خوبی با یکدیگر همکاری کنند. یک عامل مهم برای اجرای پروژه موفق شناسایی گروهی است که با مشتری هم از نظر حرفه‌ای و هم از نظر شخصی به خوبی همراه و سازگار باشد. از آنجایی که اعضا زمان زیادی را به همکاری با یکدیگر می‌پردازند این نکته اهمیت دارد که در کنار مشارکت از کار با یکدیگر نیز لذت برند. اینکه مشتری پس از اجرای پروژه از گروهی که برای پروژه کار کرده‌اند رضایت داشته باشد عامل مهمی است.
  4. برنامه‌ریزی پروژه واقعی باشد. اشتباهات اغلب زمانی رخ می‌دهد که اعضای گروه خسته باشند و یا کار بیش از حد کرده باشند؛ بنابراین مدیران باید نسبت به برنامه‌ریزی و زمان‌بندی واقع‌نگر باشند. به همین دلیل مناسب است که در ابتدای کار با مشتریان و ذینفعان درباره منابع و یا بودجه احتمالی بیشتر صحبت شود که اگر در طول کار بدان احساس نیاز شد با مشکل روبرو نشوند.
  5. استفاده از نرم‌افزار مدیریت پروژه برای پیگیری وضعیت پروژه. تحقیقات نشان داده‌اند که نرم‌افزارهای مدیریت پروژه ، اجرای موفق پروژه در زمان و بودجه دقیق و مشخص را افزایش می‌دهند. از سوی دیگر این نرم‌افزارها کیفیت پروژه و تعداد محصولات و خروجی‌های ایجاد شده را نیز افزایش می‌دهند.

نکته مهم استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه ای است که مدیریت پروژه و گزارش‌گیری را آسان و ساده کند. یک نرم‌افزار مدیریت پروژه خوب و مناسب باید استفاده آسان داشته بشد و گزارش‌های دقیق ارائه دهد. تنظیم کردن پروژه و وظایف در آن باید ساده و مشخص باشد.

از سوی دیگر نرم‌افزار مدیریت پروژه نیازهای گروه را پیش‌بینی می‌کند و هزینه‌های واقعی را با بودجه اصلی مقایسه می‌نماید و هم‌زمان با پیشرفت پروژه جدید اطلاعات و سوابق پروژه‌های قبلی نیز برای کمک به‌پیش بینی دقیق‌تر نیز در نرم‌افزار موجود است.

  1. جزییات پروژه و اعضای گروه و مشتریان به‌روز باشد. این تصور اشتباه است که برنامه‌ریزی برای پروژه تنها در ابتدای آن اتفاق می‌افتد. در صورتی که اجرای یک پروژه امری پویاست که تغییرات زیادی در آن رخ می‌دهد؛ بنابراین لزوم به روز رسانی جزییات پروژه می‌تواند ضمن تقویت ارتباطات اعضا پیگیری آن را نیز آسان‌تر کند.
  2.  اعضای گروه قدرت تصمیم‌گیری داشته باشند. مدیر اصلی گروه و پروژه باید مسئول اصلی و هدایت بخش باشد اما نقش تصمیم‌گیری، سازمان‌دهی و ارتباطات باید بین تمام اعضای گروه تقویت شود. اینکه هریک از اعضای گروه قدرت تصمیم‌گیری استراتژیک داشته باشند در نهایت بهره وری و کارآمدی را افزایش خواهد داد.

 

 

کلید واژه ها: سامانه مدیریت پروژهنرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژه آنلاینموفقیت پروژهبرنامه ریزی پروژه


۴ رای

نظر شما :