مزایای نرم‌افزارهای مدیریت پروژه

مزایای نرم‌افزارهای مدیریت پروژه

۰۲ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۶ کد خبر: ۶ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۹۱۸
نرم افزارهای مدیریت پروژه با امکانات و قابلیت های متعددی که دارند انجام پروژه را برای مدیران و سایر اعضای گروه آسان کرده و تسهیل گر ارتباط بین آنها شده است. این یکی از مزایای استفاده از این نرم افزارهاست که برای آشنایی با سایر مزایا میتوانید ادامه مطلب را مشاهده کنید.

اگر برای اجرای اهداف و انجام پروژه‌های خود، از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه استفاده نمی‌کنید، متأسفانه باید بگوییم که باوجود تلاش بیش از حد و اندازه‌ای که می‌کنید نفع و فایده چندانی نمی‌برید و اتلاف زمان زیادی در حین انجام پروژه و مسائل جزئی خواهید داشت.

ابزارها و نرم‌افزارهای مدیریت پروژه می‌توانند وظایف پروژه را پیگیری کرده و بدین ترتیب گروه را به سمت صحیح در جهت اهداف پروژه هدایت کنند. انواع مختلفی از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه وجود دارد اما می‌توان مزایای کلی برای انواع مختلف آن برشمرد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی های نرم افزار مدیریت پروژه استفاده از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

۱. همکاری آسان

زمانی که از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه استفاده می‌کنید، همکاری میان گروه در زمینه پروژه بسیار آسان‌تر خواهد شد. نرم‌افزار به اعضای گروه اجازه می‌دهد تا اسناد و مدارک لازم، زمان‌بندی و وضعیت به روز رسانی پروژه را به اشتراک بگذارند و بدین ترتیب مدیر پروژه می‌تواند دریابد که هرکدام از اعضا در چه مرحله‌ای قرار دارند و میزان پیشرفت پروژه چه مقدار بوده است. اگر هریک از اعضای گروه سؤال و ابهامی داشته باشند می‌توانند به‌راحتی پاسخ خود را بدون اینکه منتظر بمانند و یا به دنبال منابع دیگر باشند، پیدا ‌کنند.

 

۲. برنامه‌ریزی بهتر

زمانی که بر روی یک پروژه کار می‌کنید، ممکن است حفظ زمان‌بندی دشوار باشد. خصوصاً اگر سیستمی برای تعیین اینکه چه چیز و در چه زمانی باید انجام شود، در اختیار نداشته باشید. این همان‌جایی است که این قبیل نرم‌افزارها مفید و کاربردی خواهند بود و اعضای گروه می‌توانند از وظایف و بازه زمانی انجام آن به‌خوبی آگاه شوند و بدین ترتیب زمان‌بندی لازم برای انجام وظایف محوله را صورت دهند.

 

۳. پیگیری پروژه

نرم‌افزار مدیریت پروژه به مدیر پروژه کمک می‌کند تا پیشرفت پروژه را بررسی و پیگیری کند. سایر اعضا نیز می‌توانند از آخرین و جدیدترین وضعیت خود در پروژه آگاهی یابند. بدین ترتیب مدیر پروژه درمیابد که تاکنون چه بخشی از کار انجام‌شده و چند درصد از آن باقی مانده است. استفاده از این قبیل نرم‌افزارها نیاز به تشکیل جلسات متعدد و ارسال ایمیل بین اعضای گروه را برطرف خواهد کرد.

 

۴. ارتباطات بهتر

زمانی که نرم‌افزارهای مدیریت پروژه استفاده می‌شود نه‌تنها می‌توان میان گروه همکاری و مشارکت را بیشتر کرد، بلکه مدیر پروژه می‌تواند همین ارتباط را بین مشتری و فروشنده نیز برقرار کند. مشتریان می‌توانند نظرات و بازخوردهای خود را اعلام کنند، فرآیند پروژه را بررسی و بازبینی نمایند که البته این امر منوط به مجوز مدیر پروژه برای دسترسی آن‌هاست.

 

۵. واگذاری آسان وظایف

زمانی که نرم‌افزارهای مدیریت پروژه نصب می‌شوند، مدیر پروژه می‌تواند وظایف را به اعضای گروه محول کند. اعضا نیز می‌توانند به آسانی پاسخ پرسش‌های خود را بیایند. هر فرد در سیستم نقش خود را خواهد داشت و به اطلاعاتی که بدان نیاز دارد و به او مربوط است دسترسی خواهد داشت. اگر هریک از اعضا درباره وظایف خود ابهام داشته باشد تنها کافی است که نرم‌افزار مدیریت پروژه خود را چک کنند. به همین سادگی!

 

  

 

کلید واژه ها: کار گروهینرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژه آنلایننرم افزار مدییریت پروژه رایگانبرنامه ریزی پروژه


۱ رای

نظر شما :