مدیریت زمان و مدیریت پروژه

مدیریت زمان و مدیریت پروژه

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۲ کد خبر: ۲۶ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۳۶۴۶
با گسترش مهارت های مدیریت زمان میتوان پروژه را موفق تر و در زمان کوتاه تر به سرانجام رساند.

امروزه مدیریت زمان چالش بسیاری از افراد محسوب می‌شود چراکه آن‌ها باید اقدامات هم‌زمان زیادی را هم در حوزه کاری و هم زندگی شخصی انجام دهند و زمان کمی هم در اختیار دارند . در این حال شرایط برای مدیران نیز سخت‌تر خواهد بود، چراکه باید احتیاجات گروهی و فردی را در نظر داشته باشند.

راه‌های بسیاری برای گسترش مهارت‌های مدیریت زمان وجود دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 

تدوین برنامه و پایبندی به آن

مهارت‌های مدیریت زمان را با سازمان‌دهی و نظم‌بخشی به روزها و هفته‌های پیش رو، بهبود بخشید. باید نسبت به مسئولیت‌ها و وظایف هر روز آمادگی وجود داشته باشد.در این صورت نسبت به روزهایی که یک پروژه را باید به انجام برسانید، آگاهی و اطلاع و آمادگی کافی خواهید داشت.

 

 اولویت‌بندی

نکته دوم در مدیریت زمان این است که باید یاد بگیرید که چگونه اولویت‌بندی کنید. اجرای کارآمد هر پروژه نیاز به این تصمیم‌گیری دارد که کدام‌یک از بخش‌ها و مراحل آن نیاز به اهمیت بیشتری دارد و تأثیر هر مرحله در کوتاه، میان و بلندمدت چیست.

به‌عبارت‌دیگر باید مشخص شود که کدام وظیفه بهترین بازخورد را به همراه خواهد داشت. بدین ترتیب می‌توانید وظایف را بر اساس اهمیت اولویت‌بندی کنید.

 

 استفاده از فناوری

نرم‌افزارهای مدیریت پروژه متعددی در بازار وجود دارد که به افزایش بهره‌وری کار کمک می‌کنند و این اطمینان را ایجاد می‌نمایند که دقیقاً چه کاری باید انجام شود. هریک از این اپلیکشین ها ممکن است در یک بخش و قسمت مدیریت پروژه برجسته و قوی باشند و متوانید بنا بر نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید؛ اما نکته مهم اینجاست که مدیریت زمان یکی از ویژگی‌های مشترک نرم‌افزارهای مدیریت پروژه است که می‌توانید با استفاده از آن، پروژه خود را در مدت زمان تعریف شده و مشخص به اتمام برسانید.

 

در کارهای خود تأخیر نکنید

اگر کارتان را می‌توانید امروز انجام دهید، همین امروز انجام دهید و به روز دیگری موکول نکنید. این قانون طلایی می‌تواند در مدیریت زمان بسیار مؤثر باشد.

مدیریت زمان به قانون، برنامه‌ریزی، انگیزه قوی و استفاده از کمک ابزارهای فناوری نیاز دارد. اگر در مدیریت زمان موفق باشید، قطعاً شاهد افزایش کارآمدی و کاهش استرس خواهید بود.

 

 

کلید واژه ها: نرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژهمدیریت زمان


نظر شما :