مدیریت پروژه از گذشته تا آینده

۱۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۷ کد خبر: ۱۳ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۷۱۱
گمان میکنید آینده نرم افزارهای مدیریت پروژه به کدام سمت میرود و بهتر است که مدیران کدام یک از مهارت های خود را در آینده تقویت کنند تا موفقیتشان تصمین شود؟

مدیریت پروژه در زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف شامل حوزه دفاعی، مهندسی، مخابرات و ساخت و ساز تکامل پیدا کرده است. درحالی که سابقه و تاریخ نرم‌افزار مدیریت پروژه به دهه 1950 میلادی و مدل‌های اولیه آن بازمی‌گردد، اما نمونه‌های اولیه‌ای از مدیریت پروژه از زمان نخستین روزهای تمدن بشری موجود است یعنی از زمانی که تمدن بشر از اجتماع چند نفر برای همکاری با یکدیگر تشکیل شد.

یکی از نمونه‌های تاریخی مدیریت پروژه ساخت اهرام مصر است که باستان شناسان هنوز پاسخی درباره نحوه ساخت این پروژه به دست مصریان پیدا نکرده‌اند. ساخت دیوار بزرگ چین نیز یکی دیگر از بهترین نمونه‌های مدیریت پروژه در تاریخ است.

اما با گذشت زمان و در سال‌های اخیر، مدیریت پروژه به حوزه‌ای تخصصی تبدیل شد چراکه برنامه‌ریزی و اجرای پروژه مطابق با سرمایه موجود پیچیده‌تر گشت که نیاز به کار کارشناسی دارد.

 

تاریخ معاصر مدیریت پروژه

دو چهره شاخص قرن نوزدهم را می‌توان به‌نوعی پدران مدیریت پروژه امروز بدانیم. نخست هنری گانت مهندس آمریکایی که در سال 1910 و با ترسیم نمودار یا چارت گانت مدیریت را دستخوش تغییر کرد. نموداری که برنامه‌ای برای پروژه ترسیم می‌کرد و فرآیند پیشرفت پروژه بر اساس آن برنامه را ثبت می‌نمود. نمودار گانت هنوز هم در مدیریت پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دومین نفر، هنری فایول مهندس معدن فرانسوی است که اشتغال در یکی از مهم‌ترین شرکت‌های معدنی فرانسه به وی اجازه داد تا نظریه مدیریت پروژه خود که به نام فایولیسم مشهور است را ارائه کند که یکی از جامع‌ترین نظریه‌ها در بحث مدیریت عمومی است.

مدیریت پروژه همچنان در حال تکامل است. با ظهور رایانه‌ها، ابزاری قوی و جدید برای برنامه‌ریزی، هدایت و همکاری پروژه‌های پیچیده در دسترس قرار گرفت و پس از آن انواع نرم‌افزارهای مدیریت پروژه پدیدار گشتند. این نرم‌افزارها با ویژگی‌های متعدد خود به کاربران کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را با روشی بهتر و مفیدتر از قبل به انجام رسانند.

ظهور اینترنت و همچنین پیشرفت‌های حوزه آنلاین، ایده‌های تجاری را در میانه دهه 1990 میلادی تغییر زیادی داد. اینترنت به افراد اجازه می‌دهد تا محصولات و خدمات را به‌سرعت بیابند، پیگیری و خریداری کنند و بدین ترتیب بهره‌وری شرکت‌ها را بالا می‌برد و آن‌ها را مشتری مدارتر می‌کند. علاوه بر آن، اینترنت نقطه عطف اصلی در تاریخ نرم‌افزارهای مدیریت پروژه است چرا که پس از اینترنت بسیاری از این نرم‌افزارها به ویژگی اتصال با اینترنت و کارکرد آنلاین مجهز شدند. گسترش استفاده از اینترنت تأسیس دفاتر مجازی پروژه را در سراسر دنیا به دنبال داشت که توزیع محصولات و خدمات و رصد پروژه‌ها و ارتباط با افراد را بسیار آسان کرد.

 

نخستین نمونه‌های نرم‌افزار مدیریت پروژه

در فاصله بین سال‌های 1965 و 1969 دو انجمن مدیریت پروژه تأسیس شد: انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) در اروپا و موسسه مدیریت پروژه (PMI) در آمریکا که کارشناسان مدیریت پروژه را تربیت و گواهی‌های لازم را صادر می‌کند. با تغییر شیوه‌های کسب‌وکار به سمت ابزارهای فناوری و روش‌های حذف کاغذ، نخستین سیستم و سامانه مدیریت پروژه نیز پدیدار شد. دو شرکت اوراکل و آرتمیس سرویس‌های مدیریت پروژه خود را در سال 1977 راه‌اندازی کردند و پس از آن پیشرفت‌های زیادی در دهه‌های بعدی در این زمینه رخ داد. در سال 1986 موسسه مهندسی نرم‌افزار دانشگاه کارنگی نرم‌افزاری را معرفی کرد که روش پنج مرحله‌ای مدریت پروژه در آن دیده می‌شد. در سال 1988 جنبه هزینه به برنامه‌ریزی پروژه‌ها افزوده شد و به‌تدریج و در نهایت در سال 2006 کاربران توانستند هزینه‌های پروژه را در چارچوب مشخص کنترل و کاهش دهند.

 

اجاره نرم‌افزار یا saas و نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری

Saas یا همان (software-as-a-service) از سال 2008 پدیدار شد و کاربران آن را انعطاف‌پذیرترین نوع نرم‌افزار مدیریت پروژه دانستند. در سال 2009 مدیریت پروژه به‌عنوان یکی از پر تقاضاترین مهارت‌ها برای یافتن شغل معرفی شد.

از سال 2010 به بعد مرسوم‌ترین نوع نرم‌افزارهای مدیریت پروژه مبتنی بر رایانش ابری بود که بر اساس نیاز گروه‌هایی طراحی شده که به دنبال دسترسی به اطلاعات از هر زمان و هر مکان هستند؛ و در نهایت در سال 2012 نخستین اپلیکیشن مدیریت پروژه برای تلفن همراه معرفی شد که کاربران می‌توانند در هر زمان از آن استفاده کنند.

 

آینده نرم‌افزارهای مدریت پروژه به کدام سمت می‌رود؟

با پیشرفت‌های فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه نیز بیش از هر زمان دیگری دستخوش تکامل و تغییر می‌شود و انتظار پیشرفت‌های بیشتر در این حوزه نیز وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده در حوزه مدیریت پروژه و نرم‌افزارهای مدیریت پروژه:

  • پروژه‌های آینده بزرگ‌تر خواهند شد و مدیریت آن سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.
  • گروه‌های کاری متنوع‌تر می‌شوند و در سراسر دنیا پراکنده خواهند بود.
  • وضعیت نزولی اقتصاد در بسیاری از کشورها مشاغل را به سمت کشورها و مناطقی می‌برد که هزینه نیروی کار در آن پایین است.
  • شرکت‌های نرم‌افزاری در بازاری قرار می‌گیرند که مشتری به دنبال محصول و خدماتی است که سریع‌تر و بهتر توزیع شود.
  • نسخه‌های دمو و رایگان نرم‌افزارهای مدیریت پروژه بیشتر از قبل رواج خواهد یافت.
  • ویژگی‌های نرم‌افزارهای مدیریت پروژه نسبت به سابق پیچیده‌تر و بیشتر خواهند شد تا پاسخگوی نیازهای بازار باشند.

مهارت‌هایی که مدیران پروژه بدان نیاز خواهند داشت

چالش‌های زیادی در مسیر تکامل مدیریت پروژه قرار دارد که محل کار جهانی، افزایش انتظارات در پروژه‌های فعلی و آینده و عرصه‌های مدیریتی برخی از آن‌هاست؛ اما مدیران پروژه در آینده به چه مهارت‌هایی نیاز خواهند داشت؟

  • رهبری ایده و توانایی کارآفرینی بالا. مدیران پروژه دیگر نمی‌توانند تنها پروژه را مدیریت و دستورالعمل‌ها را اجرا کنند و سطوح بالای ایده و کارآفرینی را در این بین به کار نبندند. این موارد خواست و نیاز ذینفعان، حامیان و اعضای گروه پروژه خواهد بود و در نهایت فرصت خوبی را برای ایده‌های جدید فراهم می‌کند. این عامل همچنین محیطی را ایجاد می‌کند که سایر افراد گروه نیز به ایجاد فکر و ایده تشویق شوند.
  • مهارت‌های همکاری بالا و پیشرفته. یک مدیر پروژه موفق باید همکاری و هماهنگی را به‌قدری تقویت کند که سایر ذینفعان را نیز در پروژه درگیر کند و فضایی فراتر از راه‌های عادی و سنتی خرید محصول پیدا نماید تا بدین ترتیب تضمینی برای موفق خود ایجاد کند.
  • فراست و تدبیر به‌عنوان یک شریک استراتژیک. برای اینکه بتوان یک مدیر و رهبر مطلع و مؤثر بود باید در سطوح استراتژیک حضور داشت. مدیران باید با مجریان مشارکت داشته باشند تا کسب‌وکار آن‌ها به نتایج مطلوب و دلخواه خود برسد.

کلید واژه ها: نرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژه آنلایننرم افزار آنلاین مدیریت پروژهسابقه مدیریت پروژهمهارت مدیران


نظر شما :