کدام نرم‌افزار مدیریت پروژه برای شما مناسب است؟

۳۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۴ کد خبر: ۱۲ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۱۴۰۶
امکان همکاری آسان و استفاده راحت از جمله ویژگی هایی است که مدیران در انتخاب نرم افزار مدیریت پروژه بدان توجه می کنند.

دلایل بسیاری برای استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه وجود دارد. تعداد وظایف و پیچیدگی آن‌ها، نیاز به هماهنگی میان اعضای گروه، مدیریت هزینه خصوصاً در زمینه پروژه‌های بزرگ و بخش‌های مختلف آن و... برخی از آن‌هاست.

مدیران پروژه‌ای که به دنبال استفاده از این ابزارهای آنلاین هستند، معتقدند که نرم‌افزار مدیریت پروژه باید همکاری را در محیط پروژه تقویت کند و شفافیت پروژه را افزایش دهد.

نخستین نمونه‌های نرم‌افزار مدیریت پروژه در میانه دهه 1980 میلادی و با ظهور اولین نسخه‌های مایکروسافت پراجکت پدیدار شدند. از آن زمان شرکت‌های بسیاری به سرمایه‌گذاری در این حوزه روی آورند. نسخه‌های اولیه این نرم‌افزارها به‌نوعی انحصارگر بودند و تنها بر روی یک رایانه کار می‌کردند و نیاز به یک مدیر تمام وقت داشتند تا وظایف پروژه را به‌روزرسانی کند؛ اما به‌تدریج شرکت‌ها به دنبال اصلاح نرم‌افزار برآمدند و مایکروسافت با ایجاد فضای رایانش ابری در میان این نرم‌افزارها، همکاری میان گروه را تسهیل کرد.

بااین‌حال اگر به دنبال نرم‌افزار مدیریت پروژه که همکاری میان اعضا را در پی دارد هستید، چگونه می‌توانید دریابید که کدام نرم‌افزار برایتان مناسب است؟

نرم‌افزار مناسب اندازه شرکت خود بیابید

اگر شرکتی بزرگ با اعضای زیاد دارید، به نرم‌افزار مدیریت پروژه‌ای نیاز دارید که خدمات 24 ساعته ارائه می‌کند و در پشتیبانی آن در تمام مناطق جغرافیایی وجود دارد. بدین ترتیب اعضای گروه بدون توجه به اینکه در کدام منطقه جغرافیایی مستقر هستند، می‌توانند پاسخ سؤالات خود درباره نرم‌افزار را در هر ساعتی از شبانه‌روز و روزهای هفته پیدا کنند. در همین حال یک شرکت کوچک و با بودجه و کارمند محدود به دنبال نرم‌افزار مدیریت پروژه‌ای است که از پس هزینه آن برآید و استفاده از آن راحت باشد.

تجارب کاربران را در نظر بگیرید

استفاده آسان از نرم‌افزار اهمیت زیادی دارد. نرم‌افزار باید به‌گونه‌ای باشد که همه اعضا بتوانند به‌راحتی وظایف خود را به‌روزرسانی کنند. آموزش کار با نرم‌افزار نیز برای همه اعضا به‌آسانی صورت بگیرد. تجربه کاربران در این حوزه می‌تواند کمک‌رسان باشد.

چه ویژگی‌های نرم‌افزار مهم است؟

مزایا و ویژگی های نرم افزارهای مدیریت پروژه متعدد هستند که از میان آن‌ها قابلیت همکاری نرم‌افزار اهمیت زیادی دارد. نرم‌افزار باید بتواند همکاری و مشارکت بین اعضا را در هر زمان فراهم سازد و به‌نوعی شبکه اجتماعی در زمینه مسائل پروژه باشد؛ اما برخی ویژگی‌های دیگر نیز برای نرم‌افزار مدیریت پروژه اهمیت دارد که عبارت است از:

  • نرم‌افزار باید مجهز به هشدار برای بازه زمانی و گزارش از فرآیند سطح پروژه باشد و بتواند این گزارش را به افراد مربوط ارسال کند.

  • نرم‌افزار مدیریت پروژه باید بتواند د ر سطح مدیریت مجوزهای مورد نیاز را فراهم و برای اعضای پروژه بر اساس نقش و وظایف آن‌ها دسترسی‌های مختلف اعطا کند.

  • نرم‌افزار مدیریت پروژه باید بتواند وضعیت وظایف افراد مختلف گروه را به‌خوبی نشان دهند و قابلیت به روز رسانی در این بخش نیز داشته باشد.

  • در آخر نرم‌افزار مدیریت پروژه باید استفاده آسان داشته باشد تا کار با آن به آموزش خاصی احتیاج نداشته باشد.

 

 

کلید واژه ها: نرم افزار مدیریت پروژهنرم افزار آنلاین مدیریت پروژهنرم افزار مدیریت پروژه رایگاننرم افزار مدیریت پروژه فارسی


۳ رای

نظر شما :